PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Link do podglądu 1 Link do podglądu 2
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

W przysieckim gnieździe trwa wysiadywanie. Niestety nie sposób dostrzec, ile jest jajek
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

U bocianów w Przysieczy zaczął się pracowity dzień. Rano zastałem samicę wysiadującą jajka. Później samiec przyleciał z budulcem i gorliwie umacniał koronę gniazda. O godzinie 8:17 bociany się wymieniły - samica pofrunęła na śniadanie, a samiec zastąpił ją w wysiadywaniu. Nie wiadomo, ile jest jajek, bo z powodu ustawienia kamery w ogóle ich nie widać...
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

W Przysieczy kolejny dzień wysiadywania😊
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

Bardzo chciałbym wiedzieć, ile jest tutaj jajek... Możemy się tylko domyślać, że są, odkąd bociany przestały wspólnie opuszczać gniazdo. Wymieniają się rolami, a wysiadującemu bocianowi widać tylko głowę i kawałek szyi😉

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

Słoneczny początek maja, oby taka pogoda towarzyszyła bocianom przez cały sezon. A dzisiejszy dzień upływa w przysieckim gnieździe na troskliwym wysiadywaniu zagadkowej dla nas liczby jaj😉
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

Z mojej obeserwacji wynika, że to siódmy dzień wysiadywania w przysieckim gnieździe. Można więc przypuszczać, że dotąd samica zniosła nie więcej niż trzy jajka🤔
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

Wysiadywanie trwa👍. Wczoraj zaniepokoiła mnie nieobecność samca po wieczornej zmianie. Pojawił się w gnieździe dopiero ok. 23:00. Kiedy bociany siedzą w gnieździe, trudno jest odróżnić samca od samicy - samiec jest zaobrączkowany, co widać tylko wtedy, kiedy stoi...
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

Poniżej trzy uchwycone widoki z dzisiejszego wysiadywania w przysieckim gnieździe. Niestety nie udało mi się uchwycić pary bocianów razem
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

Po godzinie 9:15 przysieckie bociany zmieniły się w gnieździe i wysiadywaniem zajął się samiec
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

Dzisiaj, w ten mokry dzień, nie udało mi się zastać w gnieździe bocianiej pary razem. Ptaki wymieniają się w wysiadywaniu. Od rana było już kilka takich zmian, co zauważam po zielonej obrączce u samca (samica jest niezaobrączkowana) - jest to dostrzegalne tylko wtedy, kiedy ptak staje na gnieżdzie🙂

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

Dzisiaj rano zastałem wyjątkowo przysiecką parę razem. O 9:58 samica odleciała na żerowisko, a wysiadywanie kontynuował samiec👍

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

Spokojne i słoneczne majowe przedpołudnie u przysieckich bocianów,co pokazuje kilka poniższych obrazków
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

Rano zastałem bocianią parę razem, co tutaj niezbyt często się zdarza o tej porze dnia. Później samica opuściła gniazdo, wylatując na żerowisko i zostawiając wysiadującego samca
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

A o godz. 13:23 jakiś intruz pojawił się nad gniazdem. Samica natychmiast przyleciała z żerowiska, a wysiadujący samiec wstał i obydwoje dzielnie odstraszali
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

Dzisiaj rano i przed południem, podobnie jak wczoraj o tej porze, tutejsza bociania para więcej czasu spędzała razem na gnieździe. Ciekawe, co jest przyczyną takiej zmiany zachowania - może nad gniazdem znowu pojawia się intruz i lepiej wspólnie pilnować gniazda i wysiadywanych jaj?
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

Podobnie jak wczoraj o tej porze dnia bociany sporo czasu spędzają razem w gnieździe. Podczas gdy jeden ptak wysiaduje, drugi na ogół umacnia gniazdo. W czynnościach tych regularnie się zmieniają
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

Ciąg dalszy wysiadywania i troski o gniazdo. Samiec i samica zgodnie zmieniają się w tych codziennych obowiązkach
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

Kolejny dzień wysiadywania. Podobnie jak wczoraj i przedwczoraj bociania para do południa sporo czasu spędzała razem. Około 13:00 bociany były czymś wyraźnie zaniepokojone, a może zainteresowane... Później samiec odleciał na żerowisko, a samica została w gnieździe. Do klucia piskląt jeszcze trochę czasu zostało
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

W przysieckim gnieździe spokojny dzień kontynuacji cierpliwego wysiadywania
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

W gnieździe bez zmian - zmieniające się bociany dalej cierpliwie wysiadują
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

Dzisiejsze warunki atmosferyczne zdecydowanie lepsze niż wczoraj, a w gnieździe wysiadywanie trwa nadal bez względu na pogodę
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

W Przysieczy od nocy pada, co sprawia, że gniazdo jest ledwo widoczne z powodu zaparowania obiektywu kamery. Na razie trwa tu jeszcze nadal wysiadywanie - według moich obliczeń to już 22. dzień
]
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

Dzisiaj już lepsza aura - przestało padać, a obiektyw kamery wreszcie "odparował" i widać, co porabiają tutejsze bociany. A one cierpliwie wysiadują
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

W Przysieczy bez zmian. Bociany cierpliwie wysiadują... O godz. 10:00 zaobserwowałem zamianę - samiec zastąpił partnerkę, która poleciała na żerowisko
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

To już 25. dzień wysiadywania przez bociany z Przysieczy
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

Wysiadywanie trwa już 26. dzień😊
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

Ciąg dalszy wysiadywania w przysieckim gnieździe. Bociany regularnie zmieniają się w tym monotonnym zajęciu. Na razie przynajmniej jeszcze nie jest to tak pracowity okres, jaki ich czeka po wykluciu się piskląt
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

W Przysieczy bez zmian - to już - jeśli dobrze liczę - 28. dzień wysiadywania
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

W Przysieczy pochmurnie, ale bez deszczu. Tutejsze bociany regularnie zmieniają się w cierpliwym wysiadywaniu
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

Dzisiaj już 30. dzień wysiadywania - może w weekend wykluje się pierwsze pisklę
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

W przysieckim gnieździe ciąg dalszy partnerskiego wysiadywania. Szkoda, że usytuowanie kamery uniemożliwia obserwację wnętrza gniazda, więc nie wiemy, ile jest jajek...

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

Dzisiaj 32. dzień wysiadywania. Na razie zachowanie bocianów nie wskazuje, żeby już było klucie piskląt. Tak więc czekamy
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

W przysieckim gnieździe bez zmian - ciąg dalszy wysiadywania
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

W przysieckim gnieździe wypatrzyłem dzisiaj już jedno wyklute pisklę . Dołek jest jednak tak głeboki, że przy tym ustawieniu kamery niewiele widać. Może podczas karmienia da się zobaczyć coś więcej
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

Widać ogromną troskę bociana (na zdjęciach samiec) o wyklute pisklęta. Podejrzewam, że są tylko dwa, bo udało mi się wypatrzeć dwie białe główki kiwaczków. Może inne się jeszcze wyklują - zobaczymy, choć obserwacja tego gniazda jest trudna...
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

Wieczorem potwierdziły się moje wcześniejsze przypuszczenia, że są dwa wyklute pisklęta. Ciekawe, czy tak pozostanie? W ubiegłym roku też były tylko dwa w późnym lęgu, ale jedno nie przeżyło tuż po obrączkowaniu...
Zakółkowałem na zdjęciu poniżej dwie widoczne główki piskląt
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

Coraz bardziej zastanawia mnie gniazdo w Przysieczy. Zachowania tutejszych bocianów są dość dziwne, a może wynika to z niemożliwości dokładnego ich obserwowania z powodu usytuowania kamery. W każdym razie bardzo często zastaję tylko jednego ptaka (na zdjęciach poniżej jest to samiec) przyglądającemu się bacznie, co się dzieje w dołku i poprawiającemu wyściółkę. Widzę też co jakiś czas dwa białe łebki piskląt, ale niestety nie udało mi się trafić na karmienie. Czas pokaże, jaka jest tu faktycznie sytuacja
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

Dzisiaj sytuacja w gnieździe taka sama jak wczoraj. Niewiele udaje mi się dostrzec, ale wszystko wskazuje na to, że są tu tylko dwa pisklęta


Koryguję liczbę piskląt - po godz. 13:00 zauważyłem, że wystają trzy główki znad korony. Niestety dołek jest głęboki i naprawdę trudno je wypatrzyć...
Awatar użytkownika
Pia
MODERATOR
Posty: 5885
Rejestracja: 07 cze 2019, 11:00

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Pia »

Jest trzeci skrzacik. Na razie sie bardzo jeszcze kiwa ale juz jest. Najpierw karmila mama a potem tata poil i karmil trzy maluszki.


bandicam 2023-06-01 13-04-38-254.jpg
bandicam 2023-06-01 13-04-39-104.jpg
bandicam 2023-06-01 13-04-42-493.jpg
bandicam 2023-06-01 13-04-48-248.jpg
bandicam 2023-06-01 13-05-22-471.jpg
bandicam 2023-06-01 13-05-26-084.jpg
bandicam 2023-06-01 13-05-26-791.jpg
bandicam 2023-06-01 13-05-33-804.jpg


Obrazek
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw »

Dziękuję Pia, że potwierdzasz moje spostrzeżenia. A już myślałem, że wszyscy poza mną odpuścili sobie obserwowanie tego gniazda. W tym roku na szczęście lęg jest wcześniejszy o ponad dwa tygodnie i oby wychów młodych przebiegał bez dramatycznych zdarzeń
ODPOWIEDZ

Wróć do „PRZYSIECZ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości