WICINA - LUBUSKIE

Link do podglądu
Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: BOCIANY - WICINA ,LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »


Są cztery jajka . Brawo Jadźka

Jadźka kolejne jajko znosi bez trzymania Nas w napięciu . Robi to sprawnie i szybko .

Dzisiejszy dzień w Wicinie był cały deszczowy . Padało od rana i wciąż pada . Ostatnia wymiana była o 18:21 . Od tamtej pory Wicia się nie pokazał w gnieździe , trochę się niepokoję .
Oby wszystko było dobrze

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

Jak doniósł w nocy Grzegorz, mamy już w wicińskim gnieździe 4 jajka. Jadzia dzielnie chroniła je przez całą deszczową noc, pozostając sama w gnieździe. Podobnie jak Grzegorza mnie też zaniepokoiła całonocna nieobecność Wici, ale pojawił się wczesnym rankiem, po godz. 5:00, więc pewnie nocował gdzieś w pobliżu.

Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »

Wszystko dobrze się skończyło .
Tak jak napisał Stanisław , Wicia wrócił nad ranem . Kamień z serca .

W ciągu dnia jajka doglądane i wszystko pod kontrolą Wici i Jadźki . Ostatnia wymiana o 20:04 . Jadzia zmieniła Wicie który był na wachcie od 17:45 .
Podczas wymiany jeszcze praca nad piątym jajkiem którego możemy się spodziewać właściwie już dziś .

Choć wydaje mi się że, Wicia to inny Bocian niż w poprzednim sezonie , to dzisiejszą noc również spędza poza gniazdem . Tak jak robił zeszłoroczny Wicia .
Więc może ja się mylę .
Jeżeli sytuacja powtórzy się jeszcze przez kilka dni podjadę wieczorem sprawdzić czy nocuje na kominie obok gniazda 🤔
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

Zazdroszczę Grzegorzowi możliwości oberwowania wicińskich bocianów bezpośrednio na miejscu. To właśnie ich nocowanie poza gniazdem w ubiegłym sezonie sprawiło, że zacząłem od połowy czerwca systematycznie obserwować tutejsze gniazdo, gdyż zaniepokoiła mnie nieobecność bocianich rodziców w nocy i trzy zostawione same bocianiątka... Później dowiedziałem się dzięki postom Grzegorza, że dorosłe ptaki nocują w pobliżu gniazda. Tak więc to może być rzeczywiście ta sama para co w poprzednich sezonach...
A dzisiejsze przedpołudnie upływa bocianom na troskliwym dbaniu o cztery jajka i poprawianiu wyściółki
Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »

Zbliża się północ Jadźka siedzi na jajkach , wciąż są cztery . Czy pozostaną na tych jajkach . Jeżeli chodzi o mnie , to nie miałbym nic przeciwko . W zeszłym sezonie były cztery z trzech wykluły się Bocianki i wszystkie się dobrze chowały.
Jańcia zmieniła Wicie o 20:23 i od tej pory opiekuje się jajkami . Od czasu do czasu pokazując Nam cztery jajka .
Ale dzisiejszą noc Wicia spędza w gnieździe .
Awatar użytkownika
Kalinka
MODERATOR
Posty: 1399
Rejestracja: 14 kwie 2020, 22:54

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Kalinka »

Przed północą samiczka zniosła piąte jajo

Screenshot 2023-04-17 01-20-19.jpg
Screenshot 2023-04-17 01-20-56.jpg
Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »


A jednak jest . Piąte .

Kalinka pięknie Nam to pokazała

Mój wczorajszy wpis był 23:40 a, 23:45 jajko

Jadźka wczoraj złamała regułę wczesnego niesienia jajka
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

A więc mamy już pięć jajek, o czym doniosło dwoje nocnych marków. To rzeczywiście sporo w historii tego gniazda, jak zauważa Grzegorz. Oby tegoroczny lęg był szczęśliwy!
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

Spokojny i dość pogodny ranek u wicińskich bocianów - jeden z rodziców wygrzewa pięć jajek, dugi znosi budulec i umacnia gniazdo
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

Jak widać z przekazu ranek i południe były w Wicinie dość pogodne, choć pochmurne. Popołudnie i wieczór niestety mokre, więc wysiadywanie aż 5 jajek to spore wyzwanie dla naszych bocianów. Z prognozy wynika jednak, że od jutra będzie już prawdziwa wiosna
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

Bociany wspólnie spędziły tę noc w gnieździe. Jeden z nich (Wicio) wyfrunął wcześnie rano, drugi (Jadzia) spokojnie wysiaduje
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

Dzisiaj wreszcie piękny, prawdziwie wiosenny dzień. Wicińskie bociany wspaniale dbają o pięć złożonych jajek. Wicio głównie dostarcza budulec, a Jadzia cierpliwie wysiaduje, ale też pieczołowicie przetacza jajka, spulchnia i drenuje dziobem wyściółkę gniazda.
Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »

Tak jak wspomniał Stanisław, Wicia robił od rana kurs za kursem . To sianko, to patyk i tak w kółko .

Po godzinie dziesiątej Wicia przejął opiekę nad gniazdem . Jadzia poleciała na śniadanie .

Gdy Wicia w promieniach słonecznych wygrzewał się pilnował jajek. Nad gniazdem zaczął krążyć obcy Bocian . Wicia rozłożył się jak tylko potrafił i odstraszał . A intruz poczynał sobie coraz śmielej .

Na to wszystko wpadła Jadźka, przejęła opiekę nad jajkami . A Wicia poleciał za intruzem .

Pozostała część dnia w Wicinie upłynęła w tak jak Nas do tego przyzwyczaili , Jadźka i Wicia


Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

Kolejny prawdziwie wiosenny dzień wicińskiej bocianiej pary poświęcony wysiadywaniu pięciu jaj. Wzruszająca jest troska i delikatność, z jakimi Wicia i Jadzia obchodzą się z przyszłym potomstwem, a także ich wzajemne iskanie się dziobami. Oby dzisiaj żaden intruz, o którym pisał Grzegorz, nie zakłócił im spokoju
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

Pogodne niedzielne przedpołudnie, a w gnieździe Wici i Jadzi kolejny dzień wysiadywania
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

Dzisiaj pochmurno i chłodniej niż wczoraj, a wicińska bociania para niezmiennie troszczy się o zapewnienie właściwych warunków wysiadywanym jajkom
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

Kolejny dzień wysiadywania i troski o gniazdo wicińskich bocianów👍
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

U bocianiej pary w Wicinie bez zmian - cierpliwe wysiadywanie pięciu jaj
Awatar użytkownika
dagma
MODERATOR
Posty: 510
Rejestracja: 03 cze 2019, 19:25

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: dagma »

Wicia bardzo się stara aby Jadzi i jajeczkom było wygodnie. Donosi też patyki i umacnia zasieki. Następują regularne zmiany w wysiadywaniu. Zgrana z nich para.
w27.4.jpg
w27.5.jpg
w27.6.jpg
w27.7.jpg
w27.8.jpg
w27.9.jpg
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

Było też intensywne odstraszanie intruza, ale później na szczęście zapanował spokój i można dalej wysiadywać
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

Było też intensywne odstraszanie intruza, ale później na szczęście zapanował spokój i można dalej wysiadywać
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

Bociania para wspaniale wywiązuje się jak dotąd z obowiązków związanych z troską o wysiadywanie pięciu jaj. Poniżej zamieszczam kilka zrzutów ekranu robionych przed godz. 14:00, poczynając od wczesnego ranka. O godz. 11:08 uchwyciłem wymianę bocianów w gnieździe - bardzo sprawnie mają to opanowane
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

Dzisiaj już 21. dzień wysiadywania (od zniesienia pierwszego jajka) - wprawdzie wilgotno, ale ciepło, a bociany jak co dzień zajęte rutynowymi zajęciami do czasu lęgu piskląt
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

I mamy wreszcie piękny słoneczny dzień🙂. Poniżej kilka zrzutów ekranu z dzisiejszej rannej i południowej obserwacji wicińskich bocianów.
Awatar użytkownika
dagma
MODERATOR
Posty: 510
Rejestracja: 03 cze 2019, 19:25

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: dagma »

Wczorajsze spotkanie Grzegorza "Oko w oko" z Jadzią, wróbelkami i księżycem nad Wiciną. Wici nie było.
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

Powyżej mamy piękne zbliżenie wczorajszego spotkania Grzegorza niemal tête-à-tête z gospodynią wicińskiego gniazda😉. A ja załączam poniżej uchwyconą dzisiaj wymianę bocianów w wysiadywaniu tuż przed godziną 14:00🤗
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

Kolejny dzień troskliwego wysiadywania🙂
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

Święto nie święto, a wysiadywać trzeba. Dobrze, że pogoda dopisuje...
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

Jedna z dzisiejszych zmian w wysiadywaniu - między godz. 12:39 a 12:43
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

Od rana Jadzia spokojnie wysiaduje, a Wicia uwija się i co rusz przynosi gałązki oraz słomę, by wzmocnić koronę gniazda i zapewnić suchą wyściółkę
Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »

Dokładnie tak jak pisze Stanisław Jadźka i Wicia bardzo się starają .
Czasami zauważam że, wręcz nie chcą dopuścić drugiego Bociana do tego by mógł wysiadywać jajka .
Już kilka razy widziałem jak Wicia siedzi na jajkach a Jadzia daje mu znać, dziobiąc Wicie w plecy by wstał

Jadźka i Wicia to naprawdę para która bardzo dobrze się uzupełnia i możemy liczyć na to że, wspólnie będą dźwigać ciężar wychowania kiwaczków

Wieczór i noc z silnym wiatrem . Oby nie zerwało przekazu
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

Dzisiejsza pogoda niestety nie jest zbyt sprzyjająca, bo jest mokro. Może dlatego Wicia i Jadzia dłużej rano przebywali razem na gnieździe. Później jednak trzeba było się posilić i zaczęły się regulane zamiany w wysiadywaniu
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

Mimo niedzieli wicińska bociania para intensywnie pracuje. Wicia opuścił gniazdo skoro świt, później przylatywał z budulcem, a Jadzia ze spokojem wysiadywała. Pewnie w ciągu dnia będą się wymieniać w tych ptasich obowiązkach😊


Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

Poniżej kilka obrazków z dzisiejszego dnia w wicińskim gnieździe. Było spokojnie i mniej spokojnie, ale kiedy około południa nad gniazdem pojawił się jakiś intruz od razu przyfrunał żerujący w pobliżu Wicia, który groźną postawą i klekotem odstraszał nieprzyjaciela i po chwili można było spokojnie kontynuować wysiadywanie
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

W wicińskim gnieździe dzień jak co dzień - kontynuacja wysiadywania pięciu jaj. Poniżej dokumentacja zdjęciowa z dzisiejszego rana i przedpołudnia

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

To już 33. dzień wysiadywania, ale jak na razie w gnieździe Wici i Jadzi bez zmian - wysiadywanie trwa. Lada dzień powinno się zacząć klucie...
Awatar użytkownika
dagma
MODERATOR
Posty: 510
Rejestracja: 03 cze 2019, 19:25

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: dagma »

Chyba jest dziurka, tam słońce pada i nie widać szczegółów na jajkach. Wcześniej widziałam coś, co wyglądało również jak dziurka w jaku, które teraz leży na godz. 9-tej
Załączniki
w10.12 dziurka.JPG
Awatar użytkownika
dagma
MODERATOR
Posty: 510
Rejestracja: 03 cze 2019, 19:25

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: dagma »

Chyba ja tę dziurkę zobaczyłam bo zobaczyć chciałam . Tam jajko grzane było od drugiego więc liczyć trzeba od niego.Czekamy nadal.
Rozbudowa gniazda trwa nadal, sianko donoszone, brakuje jedynie kiwaczków ale to lada moment nastąpi
w11.3.1.jpg
w11.1.jpg
w11.2.jpg
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 787
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

Ja też się zawziąłem i wypatruję klucia. Przejrzałem sytuację od godz. 4:00 i widzę, że nadal bez zmian. Chociaż jednak jakiejś chyba dziurki można się dopatrzeć na zrzucie ekranu sprzed godziny 13:00 na skorupce jajka po prawej. W każdym razie dalej czekamy
Awatar użytkownika
dagma
MODERATOR
Posty: 510
Rejestracja: 03 cze 2019, 19:25

Re: WICINA - LUBUSKIE

Post autor: dagma »

Stanisławie, jest dziura, jest na pewno
w11.8dziura.JPG
ODPOWIEDZ

Wróć do „WICINA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości