PRZYSIECZ - OPOLSKIE

Link do podglądu 1 Link do podglądu 2
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 22 lip 2022, 08:32

Wcześnie rano był sam w gnieździe, po dwóch godzinach już widziałem go z rodzicem, był z pewnością nakarmiony. Po godzinie znowu został sam. Pewnie ten schemat będzie się powtarzać w ciągu dnia - widocznie taką strategię przyjęli bociani rodzice...



Awatar użytkownika
Gama
MODERATOR
Posty: 1736
Rejestracja: 29 gru 2019, 13:04

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Gama » 22 lip 2022, 10:50

Jest para rodziców, to takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. To jedno z niewielu gniazd, gdzie się zostawia małego na tak długo! Czyhają na niego niebezpieczeństwa...
Czekałam - przed chwilą rodzic przyleciał po ponad 2,5 godz!
Przyniósł wodę i konkretne kąski!


2022_07_22_10_41_48_Bociany_LIVE_Przysiecz_Mozilla_Firefox.png
2022_07_22_10_42_03_Bociany_LIVE_Przysiecz_Mozilla_Firefox.png
2022_07_22_10_42_45_Bociany_LIVE_Przysiecz_Mozilla_Firefox.png
2022_07_22_10_49_46_Bociany_LIVE_Przysiecz_Mozilla_Firefox.png

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 22 lip 2022, 11:07

Gama, masz rację! Może jednak jeden z rodziców czuwa gdzieś w pobliżu, np. na jakimś dachu, podczas gdy drugi żeruje? Podobna sytuacja była od połowy czerwca w Wicinie, gdzie trzy pisklęta zostawały same, a miały wtedy dopiero ok. 3 tygodni... Później Grzegorz zrobił wywiad na miejscu i okazało się, że rodzice "dyżurują" w pobliżu gniazda. Teraz wicińskie bociany są już duże i niedługo zaczną latać, ale od początku ich samotne zostawanie w gnieździe też mnie niepokoiło

Awatar użytkownika
Gama
MODERATOR
Posty: 1736
Rejestracja: 29 gru 2019, 13:04

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Gama » 23 lip 2022, 00:14

Stanisław - pomogło, jak trochę ponarzekałam!
W nocy przykładnie jest cała rodzinka - nawet mały z wrażenia jeszcze nie śpi....

2022_07_23_00_10_43_Bociany_LIVE_Przysiecz_Mozilla_Firefox.png
2022_07_23_00_11_01_Bociany_LIVE_Przysiecz_Mozilla_Firefox.png

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 23 lip 2022, 13:27

Gama, najwidoczniej dorosłe bociany wzięły sobie do serca twoje zaniepokojenie sytuacją w gnieździe i nocują razem z coraz większym maluchem. Tymczasem od dzisiaj rana wszystko wraca do tutejszego bocianiego rozkładu dnia. Malca zastaję raz samego, następnie z rodzicem, potem znów samego, po jakimś czasie z rodzicem i tak pewnie będzie do wieczora



Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 24 lip 2022, 10:55

Dzisiejszy niedzielny ranek i przedpołudnie podobne jak wczoraj. Najpierw zastałem malucha samego leżącego w gnieździe. Wyglądał na najedzonego i spokojnego. Później przemieszczał się po gnieździe, rozglądał się i czyścił pióra. Jest coraz większy i dobrze odżywiony. Po mniej więcej godzinie zastałem go już z jednym z rodziców (tym z zieloną obrączką). Życie w tym bocianim gnieździe toczy się spokojnie według stałego rozkładu. Oby tak dalej




Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 25 lip 2022, 17:24

Obserwowałem od wczoraj znacznie dłużej niż zazwyczaj to jedyne pisklę, które ocalało w gnieździe w Przysieczy, i muszę powiedzieć, że nie sposób dopatrzeć się tu stałego schematu zachowań rodziców względem malucha poza zostawianiem go samego. Okazuje się, że nie ma reguły co do nocowania obydwu dorosłych ptaków w gnieździe. Ostatniej nocy był tylko jeden rodzic, którego również zastałem z młodym wcześnie rano. Później bocianek był zostawiany sam, czasami nawet na 2-3 godziny. Czas ten spędzał, zajmując się upierzeniem, śpiąc albo siedząc pośrodku gniazda. Im nieobecność rodziców była dłuższa, tym maluch wyglądał na bardziej zaniepokojonego. Wówczas zbliżał sie na kraj gniazda, stawał na wyprostowanych nogach i wypatrywał rodziców. Tak właśnie było między 13 a 15:30. Niestety ta transmisja nie pozwala na cofniecie nagrania, więc trudno powiedzieć, czy te nieobecności rodziców są ciągłe, czy też przylatują na krótką chwilę i po nakarmieniu od razu odlatują. W każdym razie ok. 15:30 pojawił się rodzic (bez obrączki), ale nie uchwyciłem momentu karmienia. Jeśli było, to być może niezbyt obfite, bo zauważyłem, że malec chywata wielokrotnie rodzica z dziób, domagając się albo wody, albo jedzenia, ale bezskutecznie... Przed nim jeszcze prawie cztery pełne tygodnie dorastania w gnieździe (ma dopiero 38 dni), tym samym jest chyba najmłodszym bocianem ze wszystkich obserwowanych tegorocznych lęgów. Jeśli mu się uda szczęśliwie przetrwać ten okres, to wyleci prawdopodobnie dopiero pod koniec sierpnia. Teraz właśnie spojrzałem na przekaz (godz. 17:30) i widzę, że znowu został sam...
Tak, jak opisałem wyżej, wygląda tutaj właściwie każdy dzień .

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 25 lip 2022, 21:01

No i po kolejnym długim oczekiwaniu cierpliwy maluch doczekał się wieczorem pojenia i obfitego karmienia dostarczonego przez rodzica z zieloną obrączką. Porcje były tak solidne, że bocianek ma wole wypchane do granic możliwości



Awatar użytkownika
Gama
MODERATOR
Posty: 1736
Rejestracja: 29 gru 2019, 13:04

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Gama » 25 lip 2022, 21:02

Dziś obserwowałam gniazdo na tablecie, jako, że lapek musi ogarnąć wiele gniazd na moim macierzystym forum..
Od godz 17.45 maluszek był sam - aż do 20.50, czyli ponad 3 godziny w 32 st. skwarze (sprawdziłam pogodę).
Maluszek robił wszystko, co potrafi - chodził po gnieździe, troszkę ćwiczył, skubał ściółkę, czyścił piórka, no i czekał....


2022_07_25_19_35_12_Bociany_LIVE_Przysiecz_Mozilla_Firefox.png
2022_07_25_19_38_57_Bociany_LIVE_Przysiecz_Mozilla_Firefox.png
2022_07_25_19_39_45_Bociany_LIVE_Przysiecz_Mozilla_Firefox.png
2022_07_25_19_42_53_Bociany_LIVE_Przysiecz_Mozilla_Firefox.png
2022_07_25_19_55_16_Bociany_LIVE_Przysiecz_Mozilla_Firefox.png
2022_07_25_19_58_00_Bociany_LIVE_Przysiecz_Mozilla_Firefox.png


W końcu przyleciał rodzic. Nie było wody.....Był drobny posiłek.

2022_07_25_20_49_32_Bociany_LIVE_Przysiecz_Mozilla_Firefox.png
2022_07_25_20_49_50_Bociany_LIVE_Przysiecz_Mozilla_Firefox.png


Ja obawiam się, że on będzie gotowy do pierwszych lotów dopiero na końcu sierpnia i może zaistnieć sytuacja, że rodzice odlecą i go zostawią - były takie przypadki....A jest najmłodszym pisklakiem w monitorowanych gniazdach na pewno!
Jestem bardzo zaniepokojona!

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 25 lip 2022, 21:05

Gama, woda była i dwie solidne porcje jedzenia - napisałem minutę przed tobą.
Zorientowałem się, że dochodzi tutaj do krótkich przylotów rodziców, których nie wychwytujemy, bo musielibyśmy cały czas tkwić tylko wpatrzeni w tę jedną transmisję, która niestety nie umożliwia odtworzenia nagrania... Staram się być optymistą, obserwując to gniazdo (raczej pechowe), a przypadki odlotów młodych z końcem sierpnia były też w ubiegłym roku

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 26 lip 2022, 09:42

Rano przed 6:00 zastałem w gnieździe malucha z jednym rodzicem - tym z zieloną obrączką. Po godzinie pisklę było już samo, ale po 8:00 czuwał przy nim drugi rodzic (bez obrączki). Tuż przed 9:00 nastąpiła wymiana trwająca kilkanaście sekund - przyleciał rodzic z zieloną obrączką, przynosząc budulec (kępkę darni), a drugi po powitaniu od razu odleciał. Karmienia nie uchwyciłem, ale maluch wygląda na sytego, leży spokojnie pośrodku gniazda z wypełnionym wolem. Jest sam jeden do wykarmienia, więc pewnie dostaje solidniejsze porcje, którymi nie musi się dzielić. Dzisiaj pogoda jest łagodniejsza - pochmurnie i raczej wilgotno, co widać po upierzeniu dorosłych bocianów. Nawiązując do wczorajszych obserwacji Gamy, wydaje mi się, że te wymiany rodziców i ich nawet krótkie pobyty w gnieździe są częstsze, tyle tylko że następują bardzo szybko i w tym przekazie nie udaje się ich uchwycić. Pisklę jako jedynak może rosnąć szybciej, jeśli będzie regularnie karmione i nie zaistnieją jakieś niekorzystne okoliczności. W każdym razie warunki pogodowe w najbliższych kilkunastu dniach mają być bardziej sprzyjające, już bez ekstremalnych upałów .

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 27 lip 2022, 12:29

Rano zastałem pisklę samo w gnieździe, co w zasadzie stało się tutaj już regułą. Później pojawił się rodzic - ten bez obrączki - i nakarmił malca. Według mojej oceny pokarmu było sporo, ale bocianek później domagał się jeszcze więcej, chwytając rodzica za dziób. Ten jednak wolał się zająć poprawianiem korony gniazda... Później odleciał, ponownie zostawiając pisklę samo. A po mniej więcej godzinie wrócił i znowu zrzucił coś do jedzenia. Pokarmu nie może być mało, sądząc po obfitości wypróżnień pisklęcia i jego ogólnej kondycji.
Dzisiaj od rana bocianek jest pod opieką rodzica bez obrączki, tego z zieloną obrączką jeszcze nie widziałem do czasu pisania tego posta.
Problemem przekazu z kamery w Przysieczy jest dość wolne otwieranie się obrazu i zawieszający się streaming. Przez to nie jest możliwe np. dokładne przyjrzenie się temu, co do jedzenia dostaje malec i w jakiej ilości (kamera jest dość oddalona od gniazda i nie ma zbliżenia). Zdarza się też, że widzę malucha samego, po czym transmisja się zawiesza, a po załadowaniu obrazu na gnieździe jest już rodzic, którego przylot nie został uchwycony. Właściciel strony zapewne wie o możliwości występowania takich utrudnień w śledzeniu transmisji, bo przewidział aż trzy przyciski pod obrazem na wypadek zakłóceń w odbiorze...
Myślę, że sytuacja na gnieździe będzie podobna jak w poprzednich dniach, jeśli chodzi o pozostawianie pisklęcia samego i przyloty do gniazda zmieniających się rodziców.

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 28 lip 2022, 18:30

Sceny, jakie widzę codziennie w tym gnieździe, rozgrywają się właściwie według tego samego schematu: wcześnie rano zastaję młodego bociana z jednym rodzicem, później widzę malca samego, następnie jest karmienie, przynoszenie budulca, poprawianie korony gniazda, dłuższy pobyt dorosłego bociana w gnieździe, kolejne pozostawianie malca samego, a mniej więcej w południe następuje przylot drugiego rodzica (jeden ma obrączkę, drugi nie), karmienie i tak w kółko. Dziwne, że nie ma tutaj typowej bocianiej wymiany rodziców w dostarczaniu pokarmu, to znaczy, że jak jeden przylatuje z pokarmem, to zostaje w gnieździe, a drugi odlatuje na żerowisko. Zwykle ten sam rodzic, który "ma dyżur" w danej części dnia, pilnuje gniazda i pisklę, po czym zostawia je i odlatuje na godzinę lub dłużej, a następnie wraca z pokarmem lub wodą. Pisklę bywa samo nawet późnym wieczorem. Natomiast na nocnej "zmianie" w gnieździe zawsze widzę rodzica z zieloną obrączką. W każdym razie malec jest raczej w dobrej kondycji - dzisiaj mija mu dopiero 41. dzień życia...

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 29 lip 2022, 13:30

Moja teoria o przyjętym tutaj schemacie bocianich zachowań raczej się nie sprawdza, przynajmniej jeśli chodzi o sytuację w gnieździe wczoraj w nocy, kiedy pisklę było pozostawione samo jeszcze o godz. 23:00. Niestety nie mogłem prześledzić sytuacji w późniejszych godzinach, więc trudno powiedzieć, czy tak było do rana. Być może rodzice nocowali gdzieś w pobliżu gniazda, mając je cały czas na oku... W każdym razie rano przed 6:00 znowu zastałem malca samego, nie wyglądał jednak na głodnego czy zaniepokojonego. Po dwóch godzinach widziałem go już z jednym rodzicem (z zieloną obrączką), później w ciągu dnia podczas kolejnej wizyty na stronie transmisji mignął mi obraz obydwojga rodziców razem, ale zanim się zreflektowałem, drugi rodzic odleciał i nie zdążyłem tego uchwycić zrzutem ekranu. W ciągu dnia widzę, że sytuacja powtarza się jednak według dotychczasowego schematu, a w chwili pisania tego posta bocianek przebywa sam w gnieździe, zajęty czyszczeniem upierzenia.

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 30 lip 2022, 15:44

Ostatniej nocy młody bocian nocował w gnieździe jednak z rodzicem, a nie sam, jak odnotowałem wczoraj. Natomiast od rana dzień przebiega tutaj typowo - raz widzę bocianka samego, później z którymś z rodziców i znowu samego. A ponieważ prawie cały dzień pada, więc aktywność malca w gnieździe jest znacznie ograniczona i w zasadzie siedzi cały czas skulony, czekając na kolejny przylot rodzica z pokarmem...


Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 31 lip 2022, 13:20

Ostatnią deszczową noc bocianek z Przysieczy spędził z jednym rodzicem. Kiedy stoi na wyprostowanych nogach, to widać, jak bardzo urósł w ostatnim czasie. Również rano zastałem go z rodzicem, skulonego z powodu padającego jeszcze deszczu. Później jak co dzień był w gnieździe sam albo z rodzicem. Widać, że jest dobrze karmiony, a kiedy zostaje sam, zajmuje się głównie toaletą upierzenia.

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 01 sie 2022, 13:00

Dzisiejsza sytuacja w gnieździe w Przysieczy właściwie przebiega od nocy bez większych zmian. Bocianek pozostaje pod opieka któregoś z rodziców albo jest zostawiany sam. A kiedy jest sam, odpoczywa, czyści upierzenie lub przechadza się po gnieździe, poprawiając budulec. Do osiągnięcia zdolności latania pozostało mu jeszcze co najmniej 15-16 dni (wykluł się późno, bo 17 czerwca). Zabawnie wygląda, kiedy ustawia się w takiej samej pozie jak rodzic, ale nie potrafi jeszcze stać na jednej nodze. Rodzice się zmieniają co godzinę-dwie (zdarzają się też ich dłuższe nieobecności), jednak mijają się najczęściej poza gniazdem, bo z pożywieniem dla malca przylatuje jak nie jeden (z zieloną obrączką), to drugi. W każdym razie niezmiernie rzadko udaje mi się zobaczyć w gnieździe dwa dorosłe bociany razem.

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 02 sie 2022, 14:03

Z moich obserwacji wynika, że wczoraj ok. 23:00 maluch (a może już młodzik?) był sam w gnieździe, choć nie jestem pewien, czy przez całą noc, bo nie można przejrzeć wstecz zapisu transmisji. W każdym razie wcześnie rano stał w gnieździe sam - spokojny jak zwykle. Być może rodzic wyleciał na wczesne poranne żerowanie, więc czekał cierpliwie. Później widziałem go bądź samego, bądź z którymś z rodziców i pewnie tak będzie wyglądał tutaj dzień aż do wieczora. Bociek ładnie rośnie i widzę, że stara się naśladować zachowania rodziców, co wygląda niekiedy dość zabawnie. Szkoda tylko, że został w gnieździe bez rodzeństwa - w tym roku taka sytuacja zdarzyła się również w kilku innych obserwowanych gniazdach...

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 03 sie 2022, 12:38

Widzę, że pozostawianie młodego bociana samego w gnieździe na noc staje się tu chyba już regułą. W każdym razie był sam wczoraj przed 23:00 i dzisiaj bardzo wcześnie rano. Podejrzewam, że rodzice nocują gdzieś w pobliżu i mają go na oku. Jeden z rodziców pojawił się dopiero po godz. 5:00 i musiało być karmienie o tej porze, sądząc po zachowaniu i wyglądzie bocianka (nazywam go tak zdrobniale, bo żal mi go z powodu przebiegu tegorocznego lęgu tutaj). Później już większość czasu był z nim któryś z dorosłych - i tak do południa, kiedy znowu został sam. Zrobiłem kilka zrzutów ekranu z opisywanych sytuacji - w zasadzie dzień jest tu podobny do dnia. Jak widać, każda bociania rodzina ma swój własny sposób odchowywania potomstwa i przebywania w gnieździe.

A po prawie półtorej godziny czekania znowu pojawia się rodzic z wodą i jedzeniem.

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 04 sie 2022, 12:53

W przysieckim gnieździe życie toczy się tak samo jak w poprzednich dniach. Załączam kilka zrzutów ekranu z różnych godzin: nocnych, rannych południowych. Widać, że bocianek ma się dobrze, a kiedy zostaje sam, wygląda jak samotny biały żagielek na tle błękitnego nieba. Szkoda, że nie ma już rodzeństwa, byłoby mu na pewno raźniej... Oby wytrwał w tym swoim samotnym dorastaniu, aż stanie się samodzielny i wyleci z gniazda.

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 05 sie 2022, 11:12

Sytuacja samotnego młodzika w Przysieczy rozwija się bez jakichś szczególnych zmian w porównaniu do dni poprzednich. W każdym razie regułą stało się już zostawianie go samego w gnieździe na całą noc. Później następują przyloty rodziców, z których ten z zieloną obrączka zatrzymuje się w ciągu dnia na nieco dłużej i zajmuje się też doglądaniem stanu konstrukcji gniazda. Młodzik rośnie zdrowo i oby tak dalej.

PS
Na niektórych forach sytuacja tego bocianka budzi niepokój, dlatego staram się uspokoić tych, którzy sporadycznie tutaj zaglądają, że nie został on opuszczony przez bocianich rodziców, którzy wymieniają się niepostrzeżenie dla obserwatorów, dostarczając jedzenie i wodę. Niestety ten przekaz z kamery nie pozwala na cofniecie nagrania, a do tego się zawiesza i nie można wszystkiego uchwycić, zwłaszcza szybkich przylotów i odlotów dorosłych bocianów...

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 06 sie 2022, 17:26

Wydawało mi się, że już poznałem codzienny rozkład życia rodzinnego przysieckich bocianów. Okazuje się, że jednak nie, bo potrafią zaskakiwać. I tak właśnie było ostatniej nocy po upalnym dniu, kiedy jeden z rodziców nocował z młodym, choć nie zdarzało się to już od wielu dni. Na zdjęciu z nocy widać, jak "maluch" urósł w ostatnim czasie . To samo widać rano, kiedy rozpościera skrzydła. Dzisiejszy dzień jest dla niego o wiele bardziej znośny w przeciwieństwie do wczorajszego, kiedy czekał spragniony na przyloty rodziców. Widać, że ma się dobrze, a ja w ciągu dnia zastaję go głównie na odpoczywaniu po jedzeniu i na toalecie upierzenia.

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 06 sie 2022, 19:57

I jeszcze zdjęcie z dzisiejszego wieczora w przysieckim gnieździe.

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 07 sie 2022, 15:18

Niedziela mija spokojnie młodemu bocianowi w Przysieczy. Pogoda dopisuje, więc może spokojnie odpoczywać po karmieniu przez zmieniających się rodziców albo spędzać czas na toalecie upierzenia. Według moich obliczeń dzisiaj kończy 52. dzień życia. Za mniej więcej 10 dni powinien być gotowy do lotu - oby mu się powiodło.


Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 08 sie 2022, 13:32

Ostatnia noc i pierwsza połowa dzisiejszego dnia upłynęły raczej spokojnie młodemu bocianowi z przysieckiego gniazda. Dużo czasu poświęcał na przeczesywanie piór - widać, że to bardzo ważna czynność w bocianim rozkładzie zajęć. Poza tym systematycznie był karmiony przez szybko zmieniających się rodziców, którzy ostatnio dość rzadko zatrzymują się na dłużej w gnieździe.

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 09 sie 2022, 13:27

U młodego bociana w Przysieczy bez zmian. Wszystko odbywa się niemal tak samo jak wczoraj. W sumie to dobrze, że jego dorastanie przebiega teraz bez zakłóceń... Dlatego poprzestanę na kilku zrzutach ekranu dokumentujących dzisiejszą sytuację.


Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 10 sie 2022, 13:41

Sytuacja bez zmian - młody bocian sam w gnieździe w nocy, a od rana krótkie przyloty rodziców z jedzeniem. Pierwszy raz widziałem tu scenę szamotania się o sporą zdobycz między rodzicem a młodzikiem. Dorosły chciał odebrać młodemu jakiś ochłap, który w końcu został rozerwany na dwie części, tak że każdy połknął swoją porcję...

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 11 sie 2022, 13:41

Ostatniej nocy w gnieździe towarzyszył młodzikowi jeden z rodziców. O rana widywałem go już samego, co nie znaczy, że nie jest karmiony, bo jak już pisałem wcześniej - pobyty dorosłych bocianów w gnieździe są raczej krótkie i niełatwo je uchwycić przy braku możliwości cofnięcia przekazu... W każdym razie młody bocian ma się dobrze, jest aktywny, ćwiczy skrzydła, przeczesuje pióra. Na razie jeszcze nie wykonuje podskoków, ale myślę, że to kwestia najbliższych kilku dni.

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 12 sie 2022, 17:48

Poniżej kilka zdjęć dokumentujących dzisiejszą sytuację młodego bociana z Przysieczy. Właściwie wszystko przebiega pomyślnie - młodzik jest karmiony, dba o toaletę piór, chociaż powiedziałbym, że chyba dość rzadko ćwiczy skrzydła. Zaobserwowałem też ponownie wzajemne wydzieranie sobie sporego kawałka zdobyczy przez młodego i rodzica. Może dorosły w ten sposób uczy potomka konkurowania o pożywienie, skoro nie ma gnieździe rodzeństwa...


Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 13 sie 2022, 18:32

Podczas kiedy inne młode bociany już sejmikują bądź odlatują, ten z Przysieczy dopiero będzie uczył się latać. Mam nadzieję, że pierwsze próby podejmie w przyszłym tygodniu. Na razie rośnie zdrowo i już staje swobodnie na jednej nodze jak dorosły. Rodzice przebywają z nim teraz rzadziej, ale karmią go regularnie i obficie. Załączam kilka zrzutów ekranu z ostatnich kilkunastu godzin.

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 14 sie 2022, 17:06

Samotny młodzik z przysieckiego gniazda dzisiaj wykazuje sporą aktywność. Jego pobudzenie ma związek ze zbliżającą się fazą nauki latania. Intensywnie rozpościera skrzydła, wymachuje nimi i podskakuje na gnieździe. Charakterystyczne jest też nerwowe poprawianie budulca gniazda i długie czyszczenie piór. Nie udało mi się dzisiaj natrafić na przylot rodziców z pokarmem, ale - jak już pisałem wcześniej - ich pobyty w gnieździe są teraz zdecydowanie krótsze i być może mniej jest karmień w ciągu dnia...

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 14 sie 2022, 17:41

Uzupełniam poprzedni post o informację, że o 17:29 udało mi się podglądnąć przylot jednego z bocianich rodziców z pokarmem i niemal błyskawiczne opuszczenie przez niego gniazda.

Awatar użytkownika
GAJKA
ADMINISTRATOR
Posty: 18090
Rejestracja: 02 cze 2019, 22:24
Lokalizacja: RZESZÓW

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: GAJKA » 14 sie 2022, 22:27

WIECZORNY POSILEK OD RODZICA
2022-08-14 22_24_40-KOLACJA W PRZYSIECZY - YouTube – Kinza.jpg
2022-08-14 22_24_50-KOLACJA W PRZYSIECZY - YouTube – Kinza.jpg
Obrazek
Gajka

A TY CZCIJ CO ŻYJE, SZANUJ TO CO UMIERA
Obrazek

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 15 sie 2022, 18:31

Dzisiejszy dzień nie przyniósł jakiejś wyraźnej zmiany sytuacji. Młodzik z Przysieczy spędzał czas podobnie jak wczoraj, chociaż był nieco mniej aktywny, jeśli chodzi o ćwiczenia skrzydeł i podskoki na gnieździe - takie odnoszę wrażenie. Może to kwestia pogody, bo dzisiaj jest dość upalnie... Natomiast udało mi się uchwycić więcej epizodów karmienia przez rodziców. Zobaczymy, co przyniesie jutro.

Awatar użytkownika
GAJKA
ADMINISTRATOR
Posty: 18090
Rejestracja: 02 cze 2019, 22:24
Lokalizacja: RZESZÓW

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: GAJKA » 15 sie 2022, 20:04

MŁODY POPOŁUDNIU DOSYĆ INTENSYWNIE ĆWICZYŁ
2022-08-15 19_33_50-20220815_182251_EDIT.mp4 ‎- Zdjęcia.jpg
2022-08-15 19_34_02-20220815_182251_EDIT.mp4 ‎- Zdjęcia.jpg
2022-08-15 19_34_04-20220815_182251_EDIT.mp4 ‎- Zdjęcia.jpg
Obrazek


W NAGRODĘ DOSTAŁ KOLACJĘ
2022-08-15 20_06_29-20220815_182251_EDIT11.mp4 ‎- Zdjęcia.jpg
Obrazek
Gajka

A TY CZCIJ CO ŻYJE, SZANUJ TO CO UMIERA
Obrazek

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 15 sie 2022, 20:57

Rzeczywiście - jak pisze Gajka - w drugiej połowie dnia bardziej się ożywił, jeśli chodzi o ćwiczenia skrzydeł i ruchliwość w gnieździe. Po wieczornym karmieniu odpoczywał, a przed 21:00 zajął się toaletą piór. Czeka go zapewne kolejna samotna noc w gnieździe - rodzice pojawią się skoro świt...

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 16 sie 2022, 18:04

Młodzik z Przysieczy noc spędził samotnie podczas burzy (błyskało się, ale chyba nie padało...). Rano zastałem go samego, a potem z rodzicem, później znowu samego i tak na okrągło. Dzisiaj kończy 60. dzień życia, ale uważam, że jeszcze mało ćwiczy, przynajmniej w porównaniu do innych bocianów, które obserwowałem. Ogranicza się do sporadycznych podskoków i rozpościerania skrzydeł, ale większość czasu spędza w pozycji stojącej na brzegu gniazda. Rodzice przylatują na krótko i mam wrażenie, że próbują go zachęcić do podążania w locie za sobą... Poniżej załączam zdjęciową dokumentację z ostatnich kilkunastu godzin.

Awatar użytkownika
GAJKA
ADMINISTRATOR
Posty: 18090
Rejestracja: 02 cze 2019, 22:24
Lokalizacja: RZESZÓW

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: GAJKA » 16 sie 2022, 22:04

WIECZOREM JESZCZE TROSZKĘ POĆWICZYŁ .DOSTAL TEŻ KOLACJĘ OD RODZICA
2022-08-16 21_53_35-20220816_201948.mp4 ‎- Zdjęcia.jpg
2022-08-16 21_53_50-20220816_201948.mp4 ‎- Zdjęcia.jpg
Obrazek
Gajka

A TY CZCIJ CO ŻYJE, SZANUJ TO CO UMIERA
Obrazek

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 17 sie 2022, 19:39

Dzisiejszy dzień podobny do wczorajszego. 61-dniowy młodzik jeszcze stosunkowo mało ćwiczy skrzydła i wznoszenie się. W pierwszej połowie dnia przez większość czasu stał nieruchomo na brzegu gniazda, co pewnie można tłumaczyć ponad 30-stopniowym upałem. Bardziej się ożywił dopiero późnym popołudniem i wieczorem - podskakiwał i zamaszyście machał skrzydłami. Mam wrażenie, że ciągle wypatruje rodziców z pokarmem, którzy pojawiają się co kilka godzin i szybko opuszczają gniazdo. Myślę, że to celowa taktyka, żeby skłonić młodego bociana do latania...

Stanislaw
MODERATOR
Posty: 724
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: BOCIANY - PRZYSIECZ , OPOLSKIE

Post autor: Stanislaw » 18 sie 2022, 19:52

Dzisiaj ani razu nie udało mi się odnotować obecności rodziców w gnieździe. Może postanowili odchudzić jedynaka, by zmusić go do podjęcia prób latania. Tak samo jak wczoraj młodzik uaktywnił się i zaczął ćwiczyć dopiero po południu i wieczorem. Ale potrzebuje widocznie więcej czasu bądź bodźców... To dla niego już ostatni dzwonek, bo większość młodych z tegorocznego lęgu już odleciała lub odlatuje. Może mu się uda odlecieć z dorosłymi ptakami w końcu sierpnia. Oby nie został sam...

ODPOWIEDZ

Wróć do „PRZYSIECZ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości