NASZE SPOTKANIA Z BOCIANAMI

Awatar użytkownika
Gama
MODERATOR
Posty: 1736
Rejestracja: 29 gru 2019, 13:04

NASZE SPOTKANIA Z BOCIANAMI

Post autor: Gama » 21 mar 2021, 13:30

Obrazek

Tu nie ma podglądu z linkiem
Zapraszam Wszystkich, którzy boćki widzą na żywo, sądzę, że będą zdjęcia :D. Atmosfera spod gniazda ma swój klimat i sens w śledzeniu przebiegu lęgu

******************************************************

Pomimo deszczowej pogody wyruszyłam dziś pod gniazdo, które jest mi bliskie - miejscowość RACOT, gmina i powiat Kościan, województwo Wielkopolskie.
Z daleka widoczny gospodarz - sprowadził nam wiosnę

Awatar użytkownika
Gama
MODERATOR
Posty: 1736
Rejestracja: 29 gru 2019, 13:04

Re: NASZE SPOTKANIA Z BOCIANAMI

Post autor: Gama » 01 kwie 2021, 18:58

Dziś spotkałam w Racocie - (gmina Kościan) - parę boćków. Ponoć partnerka doleciała 30 marca

Powodzenia, moje boćki

Awatar użytkownika
Gama
MODERATOR
Posty: 1736
Rejestracja: 29 gru 2019, 13:04

Re: NASZE SPOTKANIA Z BOCIANAMI

Post autor: Gama » 03 kwie 2021, 20:06

Dziś odwiedziłam boćki (ponoć są dwa) w Maksymilianowie (gmina Kamieniec, powiat Grodzisk Wlkp). Nie miałam szczęścia - drugi był na zakupach pewnie
W tej wiosce wymieniano słupy energetyczne i stare gniazdo (1,5 t) musiało być wyrzucone. Zamontowano platformę i włożono kilka gałązek. Pracowity bociek przez tydzień przyniósł tyle, ile widać na zdjęciu...Partnerka doleciała w poniedziałek. Boćki nie są zaobrączkowane. Jak dojeżdżałam do gniazda - z daleka widziałam, że stoi, ale silnie wiało i sie położył - na złość chyba
Trudno, poczekamy - innym razem je przyłapię. W deszczu i gradzie wracałam do domu, ale z fotką

Awatar użytkownika
Gama
MODERATOR
Posty: 1736
Rejestracja: 29 gru 2019, 13:04

Re: NASZE SPOTKANIA Z BOCIANAMI

Post autor: Gama » 04 kwie 2021, 20:08

Dziś miałam chwilę szczęścia. W Maksymilianowie bociek tyle, co stanął na gnieździe, położył gałązkę, zdążyłam włączyć aparat, zrobiłam 1 fotkę, a on fruuuu! No tak - nie ma czasu na sesje zdjęciowe - jest dużo roboty z umeblowaniem domu!


************************************

Racot - tutaj gniazdo jest stare, duże i.....powoli trzeba grzać dołek, co właśnie robiły.Z daleka myślałam, że jest jeden, ale nie - są razem dziś

Awatar użytkownika
Gama
MODERATOR
Posty: 1736
Rejestracja: 29 gru 2019, 13:04

Re: NASZE SPOTKANIA Z BOCIANAMI

Post autor: Gama » 07 kwie 2021, 14:51

Zdjęcie z gniazda w Kluczewie (pow. Wolsztyn). Bociek zameldował się 3 kwietnia :)

Awatar użytkownika
DOROTA
MODERATOR
Posty: 4642
Rejestracja: 03 cze 2019, 21:45

Re: NASZE SPOTKANIA Z BOCIANAMI

Post autor: DOROTA » 09 kwie 2021, 22:17

Sokoły k.Pionek woj.mazowieckie .Bocian Kubuś przyleciał 2.04.2021 , Kubusia dwa dni później.

Awatar użytkownika
Gama
MODERATOR
Posty: 1736
Rejestracja: 29 gru 2019, 13:04

Re: NASZE SPOTKANIA Z BOCIANAMI

Post autor: Gama » 11 kwie 2021, 18:59

Dorotko - cieszę się, że też obserwujesz i pokazujesz spotkania z boćkami na żywo - brawka
Ja dziś zrobiłam objazd gniazd.
Maksymilianowo - gmina Kamieniec. Bociek siedzi - chyba już ma niespodziankę pod piórami.


Bonikowo - gmina Kościan. To gniazdo spotkałam po raz pierwszy. Jest duże, na uboczu, ale tuż obok jest wysypisko worków ze śmieciami...Spotkałam parkę


Racot 1 - gmina Kościan. Tu jest para i już chyba grzeje dorobek.


Racot 2. Po raz pierwszy spotkałam tu boćka w nowym gnieździe


Nielęgowo - gmina Kościan
Wielkie, stare gniazdo znalazłam przez przypadek. Jest para bocianów. Jednego prawie nie widać, ale siedzi.

Awatar użytkownika
irlandia
MODERATOR
Posty: 10300
Rejestracja: 03 cze 2019, 09:50

Re: NASZE SPOTKANIA Z BOCIANAMI

Post autor: irlandia » 24 cze 2022, 18:11

Spotkanie z bocianem.widok z okna.
Taką oto sytuację zastałam przy budującym się domku ..Bociek pił wodę z kałuży na ogrodzie.ni stąd ni z owąd zaczaił się na niego sąsiada kot.No i tak ganiały się przez kilka minut.W międzyczasie bociek przeleciał nieco dalej a ja pobiegłam piętro wyżej by lepiej uchwycić sytuację.Jeszcze chwilę pochodził po wysokiej trawie a kot w tej trawie gdzieś się zawieruszył,bociek ma gniazdo ze 150 m.dalej na kominie piekarni....

Irena

Awatar użytkownika
irlandia
MODERATOR
Posty: 10300
Rejestracja: 03 cze 2019, 09:50

Re: NASZE SPOTKANIA Z BOCIANAMI

Post autor: irlandia » 05 kwie 2023, 08:43

Bociany już i w Giżycku.Zawsze wracają na Wielkanocne Święta
Gniazdo na nieczynnym kominie piekarni GS. Nieopodal domu..


.
bandicam 2023-04-05 08-36-02-490.jpg
bandicam 2023-04-05 08-34-41-069.jpg
Irena

Terka
MODERATOR
Posty: 300
Rejestracja: 27 cze 2022, 19:28

Re: NASZE SPOTKANIA Z BOCIANAMI

Post autor: Terka » 13 sie 2023, 00:57

Moje sąsiedzkie bociany w Przewłoce koło Ustki w tym roku miały pierwszy lęg na nowym słupie.
Przez trzy lata po postawieniu nowego słupa obok dawnego gniazda (wcześniej było na innym słupie z drutami, który zlikwidowano)
nie zamieszkały tutaj bociany. Owszem widywano je, ale lęgu nie było.
Trwały tam każdego roku walki o gniazdo, niestety nikt na tym nie skorzystał.
W tym roku z powodu walk, lęg był bardzo opóźniony. Samica zniosła jajka (3) w połowie maja,
a w połowie czerwca wykluło się jedyne pisklę i podczas kontroli dronem 26 czerwca obejrzeliśmy
to pisklę i dwa jajka.





Jak już podrósł ten jedynak, podczas silnego wiatru wypadł z gniazda i został złapany przez właściciela posesji.
Niestety nikt nie wpadł na pomysł zawiezienia go do weterynarza, w celu zbadania jego stanu po upadku.
Wyglądał dobrze. Włożono go do gniazda za pomocą Strażaków i ich podnośnika.



8 sierpnia byłam przejazdem i nie widziałam Przewłoczka, tylko mama coś dziobem dotykała.
9 sierpnia dostałam wiadomość, że małego gospodarze nie widzą z okna...nie wstaje.
Natychmiast zorganizowałam kogoś, kto mógł tam zajrzeć z drona i okazało się to najgorsze. Mały już nie żył.



12 sierpnia wieczorem rodzice żegnali się z nim i spędzili noc przy gnieździe. Kiedy zaczną swoją migrację ? Czas odlotów się już zaczął.


Terka
MODERATOR
Posty: 300
Rejestracja: 27 cze 2022, 19:28

Re: NASZE SPOTKANIA Z BOCIANAMI

Post autor: Terka » 14 sie 2023, 00:17

13 sierpnia wybrałam się odwiedzić kilka gniazd i sprawdzić, czy bociany szykują się do odlotów.

Przedstawiam dwie miejscowości na zachód od Ustki.
W Duninowie trzy młode w gnieździe, pilnujący rodzic i latające na niebie inne bociany, to był ładny widok.



W Pęplinie jeden młody pilnowany przez rodziców i jakaś przeprowadzka drugiej pary,
na właśnie budowane (samowolnie) gniazdo na słupie energetycznym.


Terka
MODERATOR
Posty: 300
Rejestracja: 27 cze 2022, 19:28

Re: NASZE SPOTKANIA Z BOCIANAMI

Post autor: Terka » 14 sie 2023, 23:30

Dalszy ciąg spotkań z pomorskimi bocianami - Dzisiaj Bruskowo i Starkowo.




Terka
MODERATOR
Posty: 300
Rejestracja: 27 cze 2022, 19:28

Re: NASZE SPOTKANIA Z BOCIANAMI

Post autor: Terka » 16 sie 2023, 23:59

W Wytownie trzy młode na dachu. Nie chcą spać w gnieździe.



Wytowno - 21 sierpnia

To był ostatni dzień pobytu młodych bocianów, ponieważ następnego dnia nie spotkałam już młodych.
Rodzice jeszcze byli na miejscu, samica siedziała na gnieździe, a samiec był przed wieczorem na swojej
ulubionej lampie. Z tej lampy widział tę dużą stodołę i dachy domostwa, na których lubiły siadać młode.

Filmik Wytowno Odloty

Terka
MODERATOR
Posty: 300
Rejestracja: 27 cze 2022, 19:28

Re: NASZE SPOTKANIA Z BOCIANAMI

Post autor: Terka » 06 paź 2023, 00:26

Przewłoka - 21 sierpnia

19 sierpnia jeszcze były, a w nocy gniazdo już puste, lampy puste i przez cały następny dzień
nie było we wsi bocianów. Trafiłam na ich pożegnalne loty nad gniazdem lęgowym i tym pustym,
które również żegnały.


Awatar użytkownika
irlandia
MODERATOR
Posty: 10300
Rejestracja: 03 cze 2019, 09:50

Re: NASZE SPOTKANIA Z BOCIANAMI

Post autor: irlandia » 18 lis 2023, 21:33

Dziś jest 18 Listopada
Spotkaliśmy bociana w Spytkowie k/ Giżycka. Łowił sobie rybki w stawie na pobliskiej łące .

bandicam 2023-11-18 21-26-26-266.jpg
bandicam 2023-11-18 21-26-14-290.jpg
Irena

Terka
MODERATOR
Posty: 300
Rejestracja: 27 cze 2022, 19:28

Re: NASZE SPOTKANIA Z BOCIANAMI

Post autor: Terka » 24 mar 2024, 21:49

2024

24 marca do Przewłoki (woj. pomorskie) przyleciał bocian.


fot. Emilia

ODPOWIEDZ

Wróć do „ARTYKUŁY , ZDJĘCIA I FILMIKI ZWIĄZANE Z TEMATYKĄ FORUM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości