JASIEŃ, LUBUSKIE

Link do podglądu
Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »



A to Nasza ZGUBA.
Serduszkowe Bociany w komplecie
Awatar użytkownika
dagma
MODERATOR
Posty: 510
Rejestracja: 03 cze 2019, 19:25

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: dagma »

Tak wczoraj 20-go lipca wracał do gniazda po pięciu dniach nieobecności nasz Tercjo
j20.1 powrót Tercjo.jpg
Dzisiaj nie poleciał razem z braćmi na śniadanie, odpoczywał, spał. Dopiero po pewnym czasie wyfrunął z gniazda i on.


j21.1 Tercjo.jpg
j21.2 tercjo fru.jpg


Nie rób nam więcej takich niespodzianek Tercjo, wracaj do gniazda bo tu jest twój dom 🥰😍
Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »

Dzisiejszy dzień w Jasieniu to ponownie roleekcoster uczuć . Smutek i euforia .

Zaczął się niby normalnie, ale . Młode we trójkę wyleciały z gniazda. Został w nim jedynie wyczerpany Tercjo . Która wyleciał później co widać u góry na zdjęciach dagmy .

Podczas karmienia Tercjo nie wpadał do gniazda razem z pozostałą trójką . I już burza mózgów . Co się dzieje , czy ponownie gdzieś się zgubił .

Oczywiście nie mogłem usiedzieć w tej niepewności i udałem się pod gniazdo .
Gdy podjechałem zobaczyłem Jańcię z trójką Młodych w gnieździe, Jasiek stał na kominie Domu Kultury , a Tercjo w gnieździe zapasowym.
Trochę mnie to uspokoiło . Lecz nie na długo .
Taki obraz który opisałem wyżej utrzymywał się przez dobre pół godziny . Może poza cichym skrzeczeniem Tercja i wielokrotnym odstraszaniem przez Jaśka .
Podrzuciłem serduszka na daszku. I wciąż nic .
Po długim czasie było karmienie i Tercjo nie ruszył do gniazda głównego by wziąć udział w posiłku . Robił gwiazdę, skrzeczał i prosił o jedzenie.
Po karmieniu Jańcia i Jasiek ruszyli na daszek po serduszka. Myślałem że, może ktoś z Nich poleci nakarmić Tercja do gniazda zapasowego . Niestety nie było czegoś takiego .

Jasiek poleciał w świat, Jańcia stała na kominie tuż przy gnieździe zapasowym , Tercjo na zapasowym. A Troje Młodych w gnieździe głównym.
Tercjo co jakiś czas cichutko skrzeczał , ale nie było żadnej reakcji Jańci która stała jak posąg .

Gdy Jasiek wylądował na szczycie dachu stodoły . Młodzież w gnieździe się ożywiła i ożywił się również Tercjo . Trojka podskakiwała, bawiła się gadżetami. Tercjo wykonywał bardzo słabe podskoki .
Trójka z głównego ruszyła na stodołę i gniazdo zostało puste . Wówczas Tercjo zaczął podejmować próby wybicia się i wystartowania do gniazda. Trwało to długo. Około 20 minut, był to bardzo przykry widok .
Gdy w końcu się oderwał i wyruszył, zamarłem. Nie wiedziałem czego się spodziewać. Ale na szczęście udało się. Szczęśliwie dotarł do gniazda głównego . To mnie bardzo uspokoiło .

Jasiek z Młodzieżą z dachu ruszył na łąkę. Jańcia na kominie, Tercjo w gnieździe. Już wyglądało to lepiej . Ale z tego co widziałem to Tercjo jest bardzo słaby

Jasiek z trójką na łące, dołączyła do nich Jańcia, a po chwili dwa obce Bociany . No i się zaczęło odstraszanie i ganianie obcych . Ale Jasiek spisał się bardzo dobrze . Był dzielny . Na łące została Jańcia z Walczakiem, Patem i Matem . Jasiek poleciał na dach szkoły by mieć na oku łąkę a zarazem gniazdo w którym pozostał sam Tercjo .

Wszystkie te wydarzenia mam na zdjęciach i filmach . Jak znajdę kiedyś czas wszystko to znajdzie się na Forum . Ale będzie to już raczej jako historia sezonu 2023 .
Spędziłem pod gniazdem w Jasieniu dzisiaj 4 godziny . I były to 4 godziny które będę pamiętał do końca życia .

Na szczęście gdy wróciłam do domu, na przekazie zobaczyłem że były dwa karmienia i w dwóch uczestniczył Tercjo . I to jest wspaniała wiadomość
Awatar użytkownika
dagma
MODERATOR
Posty: 510
Rejestracja: 03 cze 2019, 19:25

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: dagma »

Do słownej relacji Grzesia wstawię dwa filmik jego autorstwa




Awatar użytkownika
dagma
MODERATOR
Posty: 510
Rejestracja: 03 cze 2019, 19:25

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: dagma »

Po przylocie Tercja do gniazda na lewym skrzydle dało się zauważyć coś, co przypomina postrzał z wiatrówki?
rana u Tercja.JPG
skrzydło tercja.JPG
Pamiętamy, że rana na nodze Jańci wyglądała podobnie. Czy po okolicy grasuje jakiś zwyrodnialec i strzela do bocianów? Jeśli tak to bezpieczeństwo bocianów jest zagrożone.
Na szczęście debilu nie masz cela i życzę ci abyś przez nieuwagę przestrzelił sobie paluchy, tak w nagrodę!!!


Dzisiaj też Tercjo nie poleciał z braćmi na pola, został sam w gnieździe.Widocznie jeszcze nie czuje się na tyle silny aby wyruszyć dalej poza gniazdo. Teraz w domku jest cała czwórka.On siedzi, odpoczywa.
j22.0.jpg
j22.3.jpg
Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »



To jeszcze wydarzenia z 21 lipca .

Odnośnie Tercja , wygląda lepiej . Wciąż będę Jego obserwował . Ale jestem dobrej myśli .
Jeżeli Jańcia doszła do siebie to i Tercjo tego dokona

Najważniejsze że, jest
Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »



Dzisiaj gdy podjechałem czwórka Młodych w gnieździe, na zapasowym Jańcia i Jasiek .
Było duszno, zaczęło wiać . Jasiek jako pierwszy ruszył . Na początku poleciał na daszek, wziął kilka serduszek . Później ruszył na łąkę za nim poleciały dwa Młode i Jańcia . Po paru minutach dołączył trzeci młody . Tercjo został w gnieździe.
Młode na łące spędziły około godziny pod czujnym okiem Jaśka i Jańci.

Tercjo wygląda nieźle , Ale coś mu dolega . Nie mam pojęcia co . Obserwowałem go bardzo długo. Nie mam pojęcia o co chodzi .
Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »



Część druga z dzisiejszej wyprawy pod gniazdo . Byłoby super gdyby był z nami na łące Tercjo .
Mam nadzieję że, już niedługo zobaczę tam również Tercja
Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »

Dzisiejszy dzień w Jasieniu to kolejny dzień po którym nie można się spokojnie położyć do łóżka i zasnąć
Od rana wypatrywanie Tercja .
Wrócił do gniazda głównego 5:44 . Wypatrywałem karmień, bo nie jadł bardzo długo .
Na szczęście było kilka karmień . Głównie serduszka, ale to zawsze coś .
Pozostałe Młode z rodzicami przebywały na łące kilkukrotnie . A Tercjo w dzisiejszym dniu nie opuścił gniazda ani razu . Wieczorem trochę się ożywił . Myślę że, stan Tercja się poprawia . Ale tak na prawdę co może Jemu dolegać, nie mam pojęcia . Choć obserwuję Tercja i na przekazie i na żywo .

Ale dzisiejszy dzień był dla niego dniem gdzie nie był głodny . Jego wypróżnianie wieczorem wyglądało całkiem nieźle .
Ale w Jasiniu oczywiście nie może być w tym sezonie normalnie .
Jest teraz 23:18 a w gnieździe brakuje jednego Młodego Bociana . Nie ma dziś Mata .
Mat lubi dominować i być szefem w gnieździe . Nie sądzę że jest na zapasowym gnieździe .
Jeżeli już to na dachu Domu Kultury . Ale czy Młody spędza noc poza gniazdem na dachu ?

Zaczęło się od nogi Jańci , później nieobecność Tercja przez 5 dni ( szczęście że, zdołał wrócić do gniazda ) .
Niemożność latania przez Tercja i problem z wyżywieniem. A teraz na Noc nie wraca kolejny Młody Bocian , Matt
Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »

W Jasieniu na chwilę obecną 3 Młode Bocianki .
Mat wciąż się nie pokazał .
Wygląda na to że, już poleciał swoją drogą .

Natomiast Tercjo wygląda coraz lepiej i widać wielkie postępy . Dzisiaj wraz z rodzeństwem spędził ponad 6 godzin poza gniazdem .

Wszystko powoli się układa .
Choć jest jeszcze wycofany i daje się dręczyć braciom .
Ale mam nadzieję że jutro się postawi

Niestety rodzeństwo wykorzystuje jego uległość i czasami wygląda to bardzo nieładnie .

Najważniejsze że, Tercjo będąc poza gniazdem może zjeść coś eko . A serduszka są dodatkiem do diety i służą czasami do zabawy
Awatar użytkownika
dagma
MODERATOR
Posty: 510
Rejestracja: 03 cze 2019, 19:25

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: dagma »

Mat nie poleciał w swoją pierwszą podróż i już nie poleci. :zalamka: . Mat zginął porażony prądem, tak przynajmniej stwierdził lek. wet.
Mata odnalazła pani będąca na spacerze z psem. Często rozmawiała z Grzesiem, kiedy był pod gniazdem, robił zdjęcia i nagrywał filmiki. Powiadomiła dyrektora Domu Kultury a ten udał się w miejsce gdzie Mat został odnaleziony. Przewieziono go do lek. wet. Stan w jakim znajdował się padły bocian wskazywał, że wypadek mógł się wydarzyć właśnie ze trzy dni temu. Mat nie wrócił do gniazda 25-go lipca po popołudniowym wylocie.
Był najstarszym i najsilniejszym bocianem z całej czwórki.
Mat, bocianku, szybuj szczęśliwie za Tęczowym Mostem 🌈💔🖤
mat.jpg

Fot. Grzegorz D.
Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »

Dużo zawirowań podczas tegorocznego sezonu w Jasieniu .
Nie będę już wymieniał wszystkich przykrych i smutnych sytuacji z Jasienia .

Ale są też cudowne chwile i zdarzenia .
Wczoraj gdy byłem w Jasieniu widziałem szybujące Jasieniaki . Serduszkowe Bociany około 10 minut pokazały niesamowite loty . Trójka Młodych pod czujnym okiem Jaśka i Jańci unosiła się wysoko, wysoko .
Było to dla mnie niesamowite przeżycie .
Widziałem Jasieniaki już w różnych sytuacjach . Ale to wczorajsze szybowanie na wysokości naprawdę która robiła wrażenie, było czymś niesamowitym .
Myślę że , trwało to by znacznie dłużej . Ale zjawiły się 4 obce Bociany na Ich niebie i Jasieniaki wróciły do gniazda .

W piątek byłem również w Jasieniu . Widziałem poraz pierwszy Tercja na łące .
Wciąż wydaje się wycofany .
Ale widać również postępy .

Wracając jeszcze do Mata który zginął porażony .
Jest to bardzo przykre, wręcz tragiczne . Stało się to około 170 m od gniazda



Niedzielne Jasieniaki
Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »

W Jasieniu nie kończące się perypetie

Tym razem nie wiem co i jak . Mam nadzieję że, wszystko będzie dobrze .
We wtorek około godziny 16:48 zatrzymał się przekaz . Była awaria i wyłączono prąd w szkole z której zasilany jest przekaz do gniazda .
Rano w środę nie mogąc wytrzymać w niewiedzy zatelefonowałem do Domu Kultury i otrzymałem informację że w gnieździe głównym są dwa Młode Bocianki a Jasiek i Janicia stoją na dachach .
Gdy wrócił przekaz w środę około południa widywanie były tylko dwa Młode . Nasz Bidulka Tercjo i najmłodszy Walczak . Nie było drugiego z bliźniaków Pata . Po niedawnych tragicznych wydarzeniach z Matem i jego śmiercią na lini elektrycznej nie mogąc spokojnie wyczekiwać na powrót Pata ( tym bardziej że, nie wiedzieliśmy od kiedy go nie ma )
, ruszyłem do Jasienia .
Przeszukując w dość dokładny sposób trakcję elektryczną na której zginął Mat, nic nie znalazłem. Z czego bardzo się cieszę .
Do tej pory pat nie wrócił do gniazda .
W gnieździe zostały dwa Młode Bocianki najmłodsze Tercjo i Walczak .

Ale też są wspaniałe wiadomości . Patrząc na Tercja który był wystraszony, wycofany i wycieńczony . Widać jak w Tego Bociana który przeżył coś strasznego , wstępuje na powrót pewność siebie i radość Młodego Bociana . Jest to naprawdę cudowny widok

Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »

Wczoraj byłem w Jasieniu pożegnać się z Serduszkowymi Bocianami

Niestety nie będę mógł do końca sezonu pojechać do Jasienia . Więc wczoraj spędziłem tam sporo czasu .

Jadąc obwodnicą Jasienia zauważyłem Bociany na łące, udałem się prosto tam gdzie żerowały .

Jasiek z Jańcią rozstawieni byli na dwóch brzegach łąki, a Walczak i Tercjo blisko siebie chodzili po łące .
Zachowanie Tercjo jest już dużo pewniejsze . Gdy podchodzi do niego Walczak nie kładzie się na ziemi .
Z moich obserwacji wynika że, trauma którą przeżył nie ustąpiła w 100% , ale jest już naprawdę bardzo dobrze .
Obawiałem się tego że, gdy zbiorą się sejmiki , Tercjo będzie mocno zdominowany przez inne Młode Bociany . Teraz jestem dużo spokojniejszy o Niego i wiem że sobie poradzi . Przy dużej dawce szczęścia pokona najtrudniejszą podróż swojego życia.

Spędziłem z Jasieniakami na łące blisko dwie godziny . Około 20 minut padał deszcz, mogę napisać że, lało . Podczas deszczu stały dalej na łące . Gdy przestało padać , Jańcia po chwili poleciała w inne miejsce . Jasiek wskoczył na belę siana i obserwował żerujące Młode.

Oczywiście na deser w dalszym ciągu będą podawane serduszka , do ostatniego dnia , do wylotu . Bo jakbym mógł zostawić Serduszkowe Bociany bez serduszek
Awatar użytkownika
dagma
MODERATOR
Posty: 510
Rejestracja: 03 cze 2019, 19:25

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: dagma »

Czekając na filmik z ostatniego spotkania Grzesia z Tercjem i Walczakiem kilka Jego fotek z tego pożegnania.

j4lip1.JPG
j4lip2.JPG
j4lip3.JPG
j4lip4.JPG
j4lip5.JPG
j4lip6.JPG
j4lip7.JPG
j4lip8.JPG
j4lip9.JPG
Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »

W Jasieniu cały dzień padało. Były momenty że, lało . Bociany wyglądają jak mokre kury. Wylatywały na łąki . I wracały , taki monotonny dzień .
Pogoda przez najbliższe dni nie bard będzie sprzyjała temu by wybrały się z gniazda na dobre . To akurat mnie cieszy . Mimo tego że, byłem się w piątek 04.08 pożegnać . To może poczekają na mnie jeszcze kilka dni

Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »

Dzisiaj a właściwie wczoraj 07.08.2023 .
Tercjo i Walczak opuściły gniazdo na zawsze . Choć pocichu liczę że, jutro się pokażą , ale to tylko moje chciejstwo .
Bardzo ciężko mi jest dziś opisać ten dzień. Może jak trochę ochłonę i przyzwyczaję się do tego że, Serduszkowe Bocianki już odleciały i ich nie zobaczę. Postaram się napisać więcej .



Żegnajcie
Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »

No i nie ma już Młodych Jasieniaków.
Tercjo i Walczak już na sejmiku . Od rana Jańcia i Jasiek sporo czasu spędzali w gnieździe , jakby wyczekując na powrót dzieci .
Nawet podtrzmywane były Bocianie więzi
Na noc oboje w gnieździe głównym , mokną w Jasieniu pada deszcz .

A to druga część mojego pożegnania z Jasieniakami


Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »

W Jasieniu wciąż mamy jeszcze Jańcię i Jaśka. Sporą część dnia spędziły Bociany wspólnie w gnieździe .
Jeżeli powtórzy się scenariusz z zeszłego roku , to odlecą około 16 sierpnia .

Ale jak będzie to zobaczymy?
Awatar użytkownika
dagma
MODERATOR
Posty: 510
Rejestracja: 03 cze 2019, 19:25

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: dagma »

Dzisiaj również wróciły na noc, mają czas do 16-go
Spędzają sporo czasu poza gniazdem ale również odpoczywają, zacieśniają więzi więc wiosną na pewno wrócą do nas

j11.1.jpg
j11.2 bara.jpg
j11.3 Jancia stoi.jpg
j11.9 Oboje.jpg
j11.10 jaśki.jpg
j11.11 bara.jpg
Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »

Ten wpis miał być z robiony wczoraj i miał brzmieć zupełnie inaczej . Być wesoły i pełen optymizmu .
Ale jak to bywa w tym sezonie w Jasieniu, nie może być normalnie zbyt długo


12.08 rozpoczął się zupełnie fajnie .
Pilnowanie gniazda, porządki, leżakowanie, odstraszania i podtrzymywanie więzi .

Sporo czasu Jańcia i Jasiek spędzały na łąkach, ale również pokazywały się co jakiś czas w gnieździe .
Tak jakby chciały pokazać się Nam, jesteśmy jeszcze , nigdzie się nie wybieramy .

W nocy gdy przewijałem przekaz trafiłem na coś , co nie bardzo mogłem zidentyfikować , a wyglądało bardzo przerażająco .

Rozważałem kilka hipotez .
Alarm w szkole , bądź w domu kultury .
Sygnał świetlny pogotowia , Choć to mało prawdopodobne bo nie pasuje do terenu .
No i coś co mnie najbardziej przeraziło, że to jakiś debilny wyczyn .

Liczę na to że, sprawa się wyjaśni.

Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »

Odnośnie do wcześniejszego wpisu .
Już wiem na 100% że, to były fajerwerki .

Z jednej strony trochę mnie to uspokoiło , bo wiem że, to nie celowe straszenie Bocianów . Aczkolwiek jest to bardzo przykra sprawa i bardzo groźna dla Bocianów . Taka bezmyślność może doprowadzić do tragedii .

Dlatego świat , ludzie potrzebują edukacji i jeszcze raz edukacji !!!
Awatar użytkownika
GAJKA
ADMINISTRATOR
Posty: 17786
Rejestracja: 02 cze 2019, 22:24
Lokalizacja: RZESZÓW

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: GAJKA »

Dzisiaj w niedzielne rano Jaśko dał niezły popis Obrazek
20230813_115043.jpg
20230813_115045.jpg
20230813_115046.jpg
20230813_115049.jpg
Obrazek
Gajka

A TY CZCIJ CO ŻYJE, SZANUJ TO CO UMIERA
Obrazek
Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »



Gajka wstawiła super emotkę z tancerzem
Która idealnie pasuje do wyczynów Jaśka

A ja wstawiam 3 część mojego pożegnania z Serduszkowymi Bociankami
Awatar użytkownika
dagma
MODERATOR
Posty: 510
Rejestracja: 03 cze 2019, 19:25

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: dagma »

Dzisiejszą noc spędziły w gnieździe. Rano poleciały na śniadanie, wróciły. Trochę odpoczywały, czyściły pióra. Z gniazda najpierw wyfrunęła Jańcia. Po godzinie przeleciała obok gniazda i wtedy Jasiek ruszył za nią. Wrócą? mogłyby jeszcze poczekać dzień, dwa. Grzegorz zrobiłby pożegnalny filmik z Jaśkami ale to tylko nasze chciejstwo. One zrobią to co będzie najlepsze dla nich - odpowiednia pogoda.

j14.15 przytulasy.jpg
j15.1.jpg
j15.2.jpg
j15.3.jpg
j15.4.0 jańcia.jpg
j15.5.jpg
Awatar użytkownika
dagma
MODERATOR
Posty: 510
Rejestracja: 03 cze 2019, 19:25

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: dagma »

Wróciły nasze Jaśki, być może uda się jutro Grzegorzowi spotkać je rano w gnieździe.
Trzymają się razem, odlatują razem, wracają razem. Jasiek nie odpuszcza i zawiązuje te więzy, chce mieć pewność, że Jańcia nie wybierze innego kandydata na ojca swoich dzieci 😉😁
PS. każde gniazdo swoją Teklę ma, Jaśki mają też 🕸

j15.7.jpg
j15.8.0.jpg
j15.8.01.jpg
j15.9.jpg
j15.10.jpg
j15.11 tekla.jpg
Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »

Chciejstwo się spełniło .
Byłem dzisiaj w Jasieniu , czekały na mnie
Gdy podjechałem pod gniazdo Jańcia była na daszku , Jasiek w gnieździe głównym .
Miałem dla Nich serduszka, bo obiecałem że, jak poczekają to będą serduszka

Gdy tylko serduszka wylądowały na daszku Jasiek zleciał z gniazda na daszek i w towarzystwie Janci częstował się serduszkami .

Po chwili Jańcia i Jasiek spacerowali po dachu .
Jańcia odleciała na jedno z ulubionych miejsc do patrolowania terenu , czyli szczyt stodoły który widać na przekazie .
Jasiek pobawił się ze mną w chowanego , ukrywał się za kominem .
Po chwili poleciał na komin i na kominie odtańczył dla mnie piekny taniec który skończył na gnieździe .

Później było odstraszanie, oczywiście Jańcia obrończyni gniazda szybko wróciła wesprzeć Jaśka .
Stałem pod gniazdem i cały czas obserwowałem te Piękne Ptaki . Byłem bardzo szczęśliwy i wzruszony , dziękowałem Im za to że, poczekały na mnie . Byśmy mogli się pożegnać .

I myślę że, to pożegnanie nastąpiło że to jest ten dzień .

Pierwszy ruszył z gniazda Jasiek, chwilę po nim wystartowała Jańcia .
Bociany krążyły nad gniazdem wznosząc się coraz wyżej i wyżej zataczając coraz to większe koła . Wyglądało to niesamowicie, wspaniały widok . Gołym okiem już ich nie było widać . Aparat dałem na największy zoom i do momentu w którym zniknęły mi w obłokach na niebie próbowałem je śledzi .

Bardzo bym chciał by jeszcze Nam się pokazały . Ale to co widziałem raczej nie wskazuje na to .
Choć na daszku zostało jeszcze trochę serduszek , może wrócą, bo to przecież Serduszkowe Bociany
Awatar użytkownika
dagma
MODERATOR
Posty: 510
Rejestracja: 03 cze 2019, 19:25

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: dagma »

Kilka fotek Grzegorza z pożegnania z Jasieniakami.
16.1 G.jpg
16.2G.jpg
16.3G.jpg
16.4G.jpg
16.9G.JPG
16.8G.jpg
16.7G.jpg
16.5G.jpg
16.6G.jpg



I jeszcze "mój" odlot Jańci


j16.8 jańcia fru.jpg


Odleciały 16-go tak, jak w ub. roku. Lećcie bezpiecznie kochane, niech wam wiatry sprzyjają, omijajcie złych ludzi. Wracajcie do nas wiosną.

Gniazdo puste
j16.10 gniazdo puste.jpg
Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »



Pierwszy filmik z ostatnich dwóch godzin Jańci i Jaśka w gnieździe i w Jasieniu .
Chciałem zacząć na wesoło .

Jasiek chwilę po zjedzeniu kilku serduszek dał pokaz

Przyjaciele mówią że, to specjalnie dla mnie.
Choć wiem że, to nie do końca tak . Ale byłem szczęśliwy że, poczekał wraz z Jańcią do 16 sierpnia i mogłem się osobiście z Nami pożegnać .
Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »

Mija już kilka dni od odlotu Jańci i Jaśka, więc pora na filmiki z ostatnich chwil które spędziłem z Nimi pod gniazdem .
Poprzedni filmik z tańcami Jaśka był preludium do kolejnych .
Jestem bardzo szczęśliwy że, mogłem być w tym dniu z Nimi do samego końca

Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »



Druga cześć z pożegnania Jańci i Jaśka. Były to dosłownie ostatnie minuty ich obecności w gnieździe.
Jańcia wpadła do gniazda wesprzeć Jaśka w odstraszaniu .
Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »




Ostatnia część ze spotkania i pożegnania z Jańcią i Jaśkiem.

Ich szybowanie było naprawdę piękne . Wzbiły się tak wysoko że aparat na największym zoomie ledwo ściągał Bociany .
Gołym okiem nie było możliwości ich zobaczenia .

Widać trzeciego ptaka, jest to Kania Ruda która towarzyszyła Jaśkom przez cały sezon .

Teraz czekamy na powrót Jańci i Jaśka do gniazda na wiosnę. Niech szczęśliwie wracają do domu w Jasieniu
Awatar użytkownika
dagma
MODERATOR
Posty: 510
Rejestracja: 03 cze 2019, 19:25

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: dagma »

Najważniejsze wydarzenia sezonu 2023

27-go marca przylot Jaśka
30-go marca przylot Jańci

Jaja
4 kwietnia- 1-sze jajo
6 kwietnia 2-gie jajo
8 kwietnia 3-cie jajo
10 kwietnia 4-te jajo
13 kwietnia 5-te jajo
15 kwietnia 6-ste jajo

Klucie
8-go maja 2 maluszki- Pat i Mat
9-go maja trzeci maluszek - Tercjo
10-go maja czwarty maluszek- Walczak
14-go maja piaty maluszek, który odszedł 16-go maja, eliminacji nie było

18/19 do gniazda nie wraca Jańcia, po dwóch dniach powraca z kontuzją prawej nogi. Na szczęście noga wygoiła się i odławianie nie było potrzebne.

Pierwsze loty
9 lipca swój pierwszy lot odbył Mat i Tercjo
10 lipca -Pat
12 lipca Walczak

14-go lipca po południowym wylocie do gniazda nie powrócił Tercjo. Wraca po pięciu dniach, wycofany i wystraszony.
25-go lipca do gniazda nie wraca Mat. 29-go lipca został odnaleziony martwy pod linią energetyczną porażony prądem.

Odloty

3-go sierpnia odlot Pata
7-go sierpnia odlot Tercja i Walczaka
16-go sierpnia odlot Jańci i Jaśka.

Powodzenia kochane Serduszkowe Bociany.

Będzie jeszcze filmik Grzegorza z całego sezonu ale musimy poczekać jakiś czas ☺
Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »

dagma zrobiła podsumowanie sezonu. Daty wydarzeń które miały miejsce w Gnieźnie Jasieniaków.

Wstawiam ostatnią część z mojego pożegnania z Tercjo i Walczakiem 🤗

A co do filmiku o którym wspomniała dagma, będzie i to nie będzie jedyny .
Materiału z wizyt pod gniazdem w Jasieniu jest sporo . Będzie fajna historia sezonu

Awatar użytkownika
GAJKA
ADMINISTRATOR
Posty: 17786
Rejestracja: 02 cze 2019, 22:24
Lokalizacja: RZESZÓW

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: GAJKA »

Obrazek
Gajka

A TY CZCIJ CO ŻYJE, SZANUJ TO CO UMIERA
Obrazek
Stanislaw
MODERATOR
Posty: 794
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:13

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Stanislaw »

Obrazek

Transmisja z gniazda w Jasieniu już rozpoczęta. Na razie czekamy na przylot bocianów. Miejmy nadzieję, że wysoka trawa porastająca ściółkę nie przeszkodzi ptakom w zasiedleniu gniazda

Awatar użytkownika
dagma
MODERATOR
Posty: 510
Rejestracja: 03 cze 2019, 19:25

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: dagma »

Jeeest, wrócił Jasiek!!!
j25.2.jpg
j25.3.jpg
w25.4.jpg

Faktycznie, musi dobrze deptać tę trawę ale da radę
Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »


Jest , Jest , Jasiek jest .

No to zaczynamy w Jasieniu sezon na dobre
Oby był szczęśliwy

Awatar użytkownika
dagma
MODERATOR
Posty: 510
Rejestracja: 03 cze 2019, 19:25

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: dagma »

Okazuje się, że to dzisiaj wrócił Jasiek . To Jańcia wróciła wczoraj, była szybsza od Jaśka.
Dzisiaj stale odstraszała, prawie nie wylatywała z gniazda a jeśli już to na króciutko.Została poczęstowana serduszkami, chętnie skorzystała bo głodna bidulka była stale pilnując gniazda. Przyniosła też kawał patyka i czekała na swojego Jaśka. Doczekała się, zjawił się o 15.18.42.
Urządzają gniazdo, próbują wyrywać trawę
Nad jajeczkami pracują też

j26.1.jpg
j26.2 są dwa.jpg
j26.3.jpg
j26.6 wyrywa trawę.jpg
j26.7 hopi.jpg
j26.4 Jańcia.jpg
j26.5 jańcia.jpg
Grzegorz D
MODERATOR
Posty: 248
Rejestracja: 15 lut 2022, 19:48

Re: JASIEŃ, LUBUSKIE

Post autor: Grzegorz D »

Tak jak dagma napisała dziś wrócił Ulicznik Jasiek . Więc możemy się cieszyć z sytuacji w Jasieniu .

Co do zdjęć które wstawiła dagma . Na przedostatnim jest Jasiek z zeszłego sezonu . Zdjęcie robiłem osobiści . A na zdjęciu ostatnim jest Jańcia z dzisiejszego dnia . Jeszcze przed przylotem Jaśka . Zdjęcie wykonane przez pracownika Domu Kultury w Jasieniu .
I to zdjęcie dało mi do myślenia. Okazało się że , myślałem dobrze . Choć nie byłem pewien czy to Jańcia .

Ale najważniejsze że, są a kolejność przylotu nie ma znaczenia

ODPOWIEDZ

Wróć do „JASIEŃ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości